Přezouvání pneumatik – kdy je vhodné období na jejich přezutí

Stejně jako když v zimním nebo letním oblečení měníme podle počasí naše oblečení, tak i automobil potřebuje podobnou péči v závislosti na tom, jak se střídají roční období. Zde se dozvíte, proč je třeba přezouvat na zimní nebo letní pneumatiky, nebo jaké pneu jsou vhodné z hlediska hloubky dezénu.

 

Co říká zákon

Zákon ukládá povinnost mít na motorovém vozidle zimní pneumatiky, pokud:

 • je mezi 1. listopadem a 31. březnem,
 • zároveň se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze předpokládat, že se na pozemní komunikaci může vyskytovat vrstva sněhu, led nebo námraza.

 

Proč se pneumatiky musí přezouvat?

Tato otázka zní jednoduše a je jasné, že v zimě se používají pneumatiky zimní a v létě letní. Avšak i když v zimním období není příliš velká zima, je používání zimních pneumatik ve většině případů z hlediska bezpečnosti nutné. Vlastnosti zimních pneu jsou při teplotě 7 °C a nižší daleko lepší, než vlastnosti letních pneumatik. To platí i naopak. Takže pokud se teploty dlouhodobě pohybují nad hraniční teplotou 7 °C, je vhodné přezout na letní pneu.

 

Proč přezout na letní pneu:

 • bezpečnost,
 • vyšší spotřeba paliva,
 • špatná přilnavost zimních pneumatik k povrchu vozovky ve vyšších teplotách,
 • prodloužení brzdné dráhy.

 

Proč přezout na zimní pneu:

 • bezpečnost vaše i vašeho okolí – letní pneumatiky při nižších teplotách výrazně tuhnou, ztrácí elasticitu i přilnavost, a tak se zhoršuje i ovladatelnost celého vozu,
 • u letních pneumatik v nižších teplotách je až třikrát delší brzdná dráha než u zimních, což může být rozdíl i v desítkách metrů,
 • obecně platí, že je rizikovější jezdit v zimě na letních pneumatikách, než naopak,
 • na některých silnicích je vyznačena Povinná zimní výbava, kde je nutné mít obutí celoročně, pokud to značka nenařizuje jinak,
 • je to stanoveno zákonem.

 

Kdy tedy přezout?

Rozhodující je tedy teplota 7-8 °C. Když tedy vezmete v potaz průměrné teploty v České republice, pak lze obecně říci, že:
na letní pneumatiky přezouváme nejčastěji v období od 1. dubna do 10. dubna, kdy se již průměrné teploty stabilně pohybují nad 8 °C,
na zimní pneumatiky přezouváme často v období od 26. října do 4. listopadu, kdy se průměrné teploty stabilně pohybují pod 8 °C.

 

Správná hloubka dezénu

Víte, jaká je minimální výška dezénu? Tu stanovuje z bezpečnostních důvodů zákon zvlášť pro letní a zimní gumy.
Minimální výška dezénu letních pneu je 1,6 mm.
Minimální výška dezénu zimních pneu je 4 mm.

Nové pneumatiky mají výšku dezénu kolem 7-8 mm. Pokud je tedy pneu opotřebovaná a pod stanovenou výškou, je nutná jejich výměna.

Potřebujete pomoci s pneu? 377 824 106, 777 676 557 

(Po - Pá 08:00 - 17:00)