Jak poznat stáří pneumatiky?

Slyšeli jste už někdy o tom, že by se zimní pneumatiky měly měnit jednou za čtyři roky bez ohledu na to, jakou mají hloubku dezénu? Čtyři roky jsou dány proto, že po této době pneumatiky ztrácí své původní vlastnosti, takže jízda pak nemusí být tak bezpečná jako s novými pneumatikami.

Na druhou stranu se ale lze setkat i s názory, že je výměna pneumatik po čtyřech letech zbytečná, pokud pneumatiky mají minimálně 4mm vzorek. Na takových se dá bez obav jezdit klidně i šest let. Především ale záleží na tom, jaký máte roční nájezd kilometrů. Je jasné, že člověk, který najede mnohonásobně více km, sjede pneumatiky mnohem dříve než někdo, kdo jezdí jen občas.

 

Jak poznat, kolik je pneumatikám let?

Každá pneumatika má na boční straně uvedenou informaci o datu výroby, díky kterému lze jednoduše dopočítat stáří pneumatiky. Označení začíná DOT kódem (Deparment of Transportation), který obsahuje více informací. DOT kód kombinuje čtyři písmena, ze kterých lze vyčíst kód výrobce a kód rozměru, a čtyři číslice.

Jelikož nás zajímá stáří pneumatik, zaměříme se na čtyři poslední čísla kódu. První dvě číslice uvádějí týden, ve kterém byly pneumatiky vyrobeny a další dvě číslice znamenají rok. Například číslo 3215 znamená, že pneumatika byla vyrobena v 32. týdnu roku 2015.

Pokud jste po kontrole DOT kódu zjistili, že máte pneumatiky poměrně nové, pak doporučujeme hlídat především hloubku dezénu a v případě, že dezén bude pod 4 mm, vyměňte sjeté pneumatiky za nové.

Potřebujete pomoci s pneu? 377 824 106, 777 676 557 

(Po - Pá 08:00 - 17:00)