Kdy je třeba vyměnit pneumatiky u vozu?

Opotřebované pneumatiky neplní svou funkci. Neodvádějí vodu za deště, při brzdění na mokré vozovce se prodlužuje brzdná dráha a jejich přilnavost je nejistá. Tím se samozřejmě zvyšuje nebezpečí smyku. Proto doporučujeme pravidelně pneumatiky kontrolovat, neboť díky tomu rozeznáte, kdy je vhodný čas na to je vyměnit.

 

Situace, které vás upozorní na výměnu pneumatik:

1. Pneumatika dosáhne zákonné hranice opotřebení

Podle obecného pravidla se kvalitní pneumatiky mění každých 40 000 až 50 000 km a méně kvalitní každých 10 000 km. Každopádně životnost pneumatik je velice variabilní, neboť záleží na mnoha faktorech, jako je styl řízení, jízda na silnici apod. Dále je nutné si uvědomit, že opotřebení předním pneumatik je dvakrát vyšší než u těch zadních. Důležité je řídit se tedy dezénem pneumatik. Nejmenší hloubka dezénu je 1,6 mm. Avšak pro vyšší bezpečnost je lepší nepoužívat pneumatiky s dezénem pod 2 mm. Takže pokud při kontrole zjistíte nižší hodnoty, je čas na jejich výměnu.

 

2. Rozdíl mezi hloubkou hlavních drážek dvou pneumatik na stejné nápravě

Pokud pneumatiky namontované na stejné nápravě mají rozdíl opotřebení více než 5 mm, je třeba pneumatiky vyměnit, nebo by mohlo dojít k narušení vlastností vozidla.

 

3. Neobvyklé opotřebení pneumatiky

Vykazuje-li pneumatika neobvyklé opotřebení – např. plošné opotřebení, asymetrické opotřebení, opotřebení uprostřed atd. - pak je nutné vyřešit mechanický problém, který toto opotřebení způsobil.

 

4. Poškozená pneumatika

Ačkoli jsou moderní pneumatiky velmi robustní a odolné, i tak se může stát, že dojde k jejich průpichu. Pokud se vám to stane, je třeba konkrétní pneumatiku nechat zkontrolovat odborníkem, zda se na ní nenacházejí skryté defekty, kvůli nimž by nemohla být opravována a musela by být vyměněna.

 

5. Pneumatika vykazuje známky stárnutí

Životnost pneumatiky nelze dopředu přesně odhadnout, neboť je celá řada faktorů, které mají na jejich celkovou životnost vliv. Konkrétně se jedná o teplotu, údržbu, podmínky skladování, užití, rychlost, tlak huštění, styl jízdy apod. Důležité je však jejich datum výroby a pravidelná kontrola. Když budete pravidelně kontrolovat jejich vnější vzhled, včas odhalíte známky stárnutí pneumatiky. Stárnutí se většinou projevuje popraskanou pryží, jako deformace atd.

Ohledně jejich stáří – pokud jsou pneumatiky starší déle než 5 let, je nutná kontrola minimálně jednou ročně. Máte-li pneumatiky ještě déle, měli byste je preventivně vyměnit za nové. A to i v případě, že nejsou tolik opotřebeny a vypadají zachovale.

Potřebujete pomoci s pneu? 377 824 106, 777 676 557 

(Po - Pá 08:00 - 17:00)